Cyranka - woda źródlana

.
.

Woda Cyranka

Źródło „Cyranka”, z którego czerpiemy wodę do produkcji wyśmienitych napojów znajduje się w Gorzanowie, położone na zachodnim skraju rowu Nysy Kłodzkiej w uskoku geologicznym Duszniki Zdrój-Gorzanów.

Do chwili obecnej skład mineralny wód tego źródła jest wyjątkowo stabilny, badany w akredytowanych laboratoriach.

Główne składniki źródła "Cyranka" to: wapń, magnez, sód, potas, których obecność w organiźmie człowieka jest wskazana.

Nasza woda ma optymalne walory smakowe. Jest zdatna do powszechnego spożycia za względu na niska mineralizację. Mogą ja pić w dowolnych ilościach dorośli i dzieci. Nadaje się do przegotowania.

Ze względu na swój optymalny skład nie podlega tzw. uzdatnianiu, czyli jest rozlewana do butelek bezpośrednio ze źródła, która ma wypływ „artezyjski”, a wiec nie jest na siłę pobierana z pokładu wodnego, co w przypadku niedostatecznie zabezpieczonej strefy ochrony sanitarnej źródła mogłoby zagrozić czystości bakteriologicznej.

Konsumenci mogą spożywać tę wodę bez większych przeszkód. Woda poddawana jest badaniom w akredytowanych laboratoriach, posiada stabilność składu mineralnego oraz bakteriologiczną.

Często zapominamy, że woda należy do niezbędnych składników pokarmowych, przenosi bowiem składniki pożywienia do narządów i komórek ustrojowych. Jest ważnym materiałem budulcowym, stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek ustrojowych człowieka.

Woda źródlana "Cyranka", bo tak brzmi nazwa handlowa, rozlewana jest zarówno w formie naturalnej tj. niegazowanej jak również jako woda gazowana.
Jest ona też bazą do produkcji napojów owocowych o różnych smakach, które stale cieszą się dużym uznaniem konsumentów.
Wody i napoje "Cyranka" rozlewane są zarówno do ekologicznych butelek szklanych, jak również do wygodnych butelek typu PET.

© Cyranka, Designed by ProjektB Adam Biniek